PARTNERZY
PATRONAT MEDIALNY
PATRONAT HONOROWY
ORGANIZATOR

Relacja z VI edycji konferencji Aplikacje TV

odbyła się w Warsaw Marriott Hotel konferencja Aplikacje TV specjalizująca się w tematyce Smart TV. Była to już szósta edycja tej konferencji, a mimo to program konferencji był bardzo ciekawy.

Patronat honorowy nad konferencją objęły Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) oraz Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej (PIRC). Patronaty medialne zagwarantowały magazyny branżowe: telekabel&digitalTV, Sat Kurier, TV Sat Magazyn, TV Lider, Tele PRO, TV Test i Info Market.

Uczestnicy VI edycji konferencji aplikacje.tv specjalizującej się w tematyce Smart TV.

Konferencję rozpoczął Paweł Tutka – ekspert ds. telewizji hybrydowej i Smart TV, który przybliżył uczestnikom konferencji koncepcję realizacji „Wirtualnych kanałów telewizyjnych w Smart TV” inspirując tym samym do zupełnie innego spojrzenia na przyszłość Smart TV.

Paweł Tutka na konferencji aplikacje.tv opowiadał o Wirtualnych kanałach telewizyjnych w Smart TV.

W trakcie swojego wystąpienia zaprezentował, na przykładzie interaktywnej aplikacji BBC News w Samsung Smart TV, jak w ciekawy sposób można spersonalizować kanał informacyjny. Obecne możliwości technologiczne jakie oferują dostępne na rynku telewizory Smart TV pozwalają na wdrażanie aplikacji telewizyjnych wyglądających niemalże identycznie jak kanały linearne. Takie podejście do Smart TV może stanowić bardzo ciekawą alternatywę dla popularnych w Smart TV aplikacji VOD.

„Dzięki Smart TV zaciera się już dzisiaj granica pomiędzy tym co jest usługą audiowizualną na żądanie, a telewizją linearną. W ten sposób dochodzimy do czegoś, co już dzisiaj możemy nazywać Wirtualnym kanałem telewizyjnym w Smart TV.” – powiedział Paweł Tutka.

Pan Krzysztof Zalewski z KRRiT podczas konferencji aplikacje.tv wygłosił prelekcję pod tytułem „Regulacje dotyczące VOD w Smart TV”.

Krzysztof Zalewski z KRRiT przedstawił kwestie związane z regulacją usług VOD w Smart TV.

Krzysztof Zalewski przybliżył uczestnikom konferencji informacje dotyczące regulacji w zakresie dostarczania usług audiowizualnych na żądanie (VOD) niezależnie od tego czy odbywa się to za pośrednictwem serwisu www czy aplikacji telewizyjnej w Smart TV. Natomiast transmisja telewizji w internecie za pośrednictwem streamingu wymaga zgłoszenia do rejestru prowadzonego przez przewodniczącego KRRiT.

„Obecnie nie ma odrębnych regulacji krajowych i europejskich dotyczących Smart TV i telewizji hybrydowej HbbTV - co nie znaczy, że w przyszłości takich regulacji nie będzie.”- powiedział Krzysztof Zalewski z KRRiT.

Komisja Europejska od pewnego czasu wnikliwie przygląda się rynkowi Smart TV. Obecnie nie podejmuje jakichkolwiek działań by nie blokować rynku – czeka aż usługa stanie się na tyle powszechna, że takie regulacje mogą okazać się w przyszłości potrzebne.

GfK Polonia prowadzi badania panelowe dotyczące min. sprzedaży telewizorów w sklepach detalicznych w Polsce. Jako telewizory Smart TV, GfK postrzega zarówno telewizory posiadające jedynie otwartą przeglądarkę internetową (web browser) jak też dedykowane platformy Smart TV z aplikacjami telewizyjnymi.

Arkadiusz Bicki z GFK Polonia zaprezentował liczbę telewizorów Smart TV w Polsce podczas konferencji Aplikacje TV.

Pierwsze telewizory Smart TV GfK zaobserwowała na rynku już w 2010 roku i odnotowała zaledwie 44 różne modele telewizorów, które zakwalifikowała jako Smart TV. Z roku na rok ta liczba wzrastała.

„Obecnie mamy na rynku ponad 900 różnych modeli telewizorów z funkcją Smart TV. Wśród wszystkich telewizorów dotychczas sprzedanych w Polsce, aż 40% stanowią modele Smart TV. Polska należy do europejskiej czołówki jeżeli chodzi o nasycenie rynku telewizorami Smart TV.” – powiedział Arkadiusz Bicki z GfK Polonia.

Łącznie w latach 2010 – 2013 sprzedano w Polsce 2,6mln telewizorów Smart TV. Liczba ta nie oddaje całego potencjału Rynku Smart TV w Polsce, ponieważ polskojęzyczne aplikacje telewizyjne dostępne są również na wybranych modelach odtwarzaczy Blu-ray, zestawów kina domowego oraz konsol do gier. GfK Polonia nie gromadzi informacji na temat tego, ile z tych telewizorów Smart TV zostało realnie podłączonych do interenetu.

Michał Wojciechowski zaprezentował jak będzie wyglądało Samsung Smart TV w 2014 roku. Samsung wprowadzi na rynek telewizory z procesorami czterordzeniowymi, co będzie miało przełożenie na ich szybsze działanie i dostęp do coraz bardziej zaawansowanych usług telewizyjnych.

Michał Wojciechowski zaprezentował nowości dotyczące Smart TV, które będą wprowadzane przez firmę Samsung w 2014 roku.

W telewizorach Samsung dedykowanych na 2014 rok będzie dostępna nowa funkcja „Soccer mode”, która pozwoli na zoptymalizowanie obrazu pod kątem oglądania meczy.

Telewizor będzie automatyczne nagrywał całe wydarzenie sportowe, po czym telewizor sam streści nam połowę meczu do dwóch minut wybierające najciekawsze fragmenty na bazie „wrzawy i emocji kibiców na stadionie”. Dodatkowo z poziomu telewizora będzie ułatwiony dostęp na ekranie TV do komentarzy w serwisach społecznościowych takich jak np. Twitter.

Nowa funkcja Multi-link Screen w telewizorach Samsung umożliwi podzielenie ekranu nawet na cztery części, dzięki temu na ekranie będziemy mogli w dowolny sposób zarządzać treściami dostępnymi zarówno z internetu (web browser/streaming) jak też z sygnału emitowanego kanału telewizyjnego (broadcast). Taka funkcjonalność może się okazać bardzo praktyczna w przypadku telewizorów 4K.

Sklep z aplikacjami „Samsung Apps” zostanie zintegrowany z menu Smart Hub.

W samym sklepie z aplikacjami (Samsung Apps) użytkownicy będą mieli możliwość oceniania danych aplikacji, komentowania aplikacji telewizyjnych oraz zgłaszania nieprawidłowości dotyczących treści i ich funkcjonowania.

„Mamy ponad 120 aplikacji lokalnych stworzonych wspólnie z polskimi dostawcami treści. Najczęściej używanymi są aplikacje typu VOD i Catch UP TV. [..] Ważnym dla nas kierunkiem w 2014 będą aplikacje telewizyjne Smart TV określane jako T-Commerce.” – powiedział Michał Wojciechowski z Samsung Polska.

Podczas VI edycji konferencji aplikacje.tv Samsung zaprezentował m.in. takie aplikacje telewizyjne w Smart TV jak: Telewizja dla narciarzy, pudelek.tv, cinkciarz.pl, spryciarze.pl, filmweb.pl, VOD Bajki, HBO GO, przepisy.pl HD, SmartFood, AllInclusive, DOZ.pl (aplikacja umożliwiająca zamówienie leków w sieci aptek „Dbam o zdrowie”). Zapowiedziano na 2014 rok też nowe aplikacje w Samsung Smart TV: Alma24, POLVOD, Kinoplex.

Uczestnikom konferencji zaprezentowano bardzo ciekawe statystyki pokazujące ilość podłączanych do internetu telewizorów Smart TV na przestrzeni czasu oraz jak często polscy użytkownicy włączali aplikacje telewizyjne w swoich telewizorach Smart TV.

Przedstawiciel Smart TV Alliance przedstawił uczestnikom konferencji informacje o stworzeniu wspólnego SDK i środowiska certyfikacji aplikacji TV dla developerów aplikacji. Takie rozwiązanie pozwala na to, by jedna aplikacja była dostępna na wielu różnych modelach telewizorów. Umożliwia to skrócenie czasu wymaganego na wdrożenie i certyfikację aplikacji, a tym samym przełoży się to na lepszą dostępność aplikacji na telewizorach i STB od wielu różnych (konkurujących ze sobą) producentów TV.

Piotr Herod jako przedstawiciel Smart TV Alliance zaprezentował informacje na temat nowego SDK.

Obecnie w skład Smart TV Alliance wchodzi 19 marek reprezentujących poszczególnych producentów urządzeń Smart TV, co przekłada się na około 40% dostępnych telewizorów Smart TV.

Smart TV Alliance udostępniło w lutym 2014 nowe SDK dla Smart TV w wersji 3.0 umożliwiające dodatkowo sterowanie z poziomu telewizora sprzętem Smart AGD podłączonym do internetu. Obecnie prowadzone są przez Smart TV Alliance prace nad kolejną wersją SDK, która zostanie zaanonsowana na IFA Berlin i udostępniona po CES (Consumer Electronic Show) w Las Vegas w 2015 roku.

Z kolei TP Vision zapowiedziało wprowadzenie na europejski rynek telewizorów z systemem operacyjnym Andoid i że obejmie on w 2014 roku telewizory marki Philips z serii 8 oraz 9. W przyszłym roku telewizory Philips z Androidem będą stanowiły połowę nowych modeli wprowadzanych na rynek.

Prezentacja nowej platformy Smart TV bazującej na systemie operacyjnym Android.
„Nasze telewizory nie będą się nazywały Google TV. Nasze telewizory będą się nazywały Philips Smart TV powered by Android. Jest to zupełnie inna koncepcja.” – powiedział Piotr Herod z TP Vision.

Dla developerów aplikacji został przygotowany specjalny serwis tvpoweredbyandroid.pl z informacjami w jaki sposób dostosować mobilną aplikację do współpracy z TV.

Na konferencji aplikacje.tv pierwszy raz w Polsce zaprezentowano na telewizorze Philips jak działają aplikacje pisane na smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android.

Podczas tej edycji konferencji Pan Paweł Kaczmarzyk z Sony Polska opowiedział o tym jakie aplikacje telewizyjne dostępne są na telewizorach Smart TV sprzedawanych w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na aplikacje telewizyjne przygotowane przez Sony, w skład których wchodzą min. Live Football, Photo Share, netEPG, Social View.

Paweł Kaczmarzyk z Sony Polska przedstawił nowe aplikacje Smart TV przygotowane przez firmę Sony.

Kaczmarzyk przypomniał w jaki sposób Sony podchodzi do tematu Smart TV omawiając różnice pomiędzy aplikacjami telewizyjnymi w telewizorach Sony wdrażanymi na platformy BIVL, CEB, OperaTV Store oraz aplikacjami „natywnymi” napisanymi w C lub aplikacjami dedykowanymi dla systemu Android. Nowy layout menu w telewizorach Sony umożliwia łatwy dostęp do aplikacji telewizyjnych niezależnie od tego na jaką platformę zostały te aplikacje przygotowane.

TCL produkuje telewizory Smart TV pod wieloma różnymi markami, wśród których polskim użytkownikom telewizorów są znane takie marki jak TCL, Thomson, Ikea Uppleva.

Marek Maciejewski z TCL Polska przedstawił informacje na temat telewizorów Smart TV produkowanych przez TCL.

Smart TV w telewizorach produkowanych przez TCL bazuje na platformach Smart TV dostarczonych przez zewnętrznych partnerów. Na rynku amerykańskim jest to Roku TV oraz Yahoo Connected TV. Na rynku chińskim HUAN, a na rynku europejskim w telewizorach TCL stosowana jest platforma Smart TV dostarczana przez firmę NetRange. W związku z tym wprowadzenie polskojęzycznych aplikacji telewizyjnych na telewizory TCL, Thomson i Ikea wymaga od developera aplikacji lub nadawcy telewizyjnego nawiązania współpracy z firmą NetRange.

Pan Tadeusz Synowiec z firmy ARGO Computer zaprezentował podczas konferencji Aplikacje TV komputer (living room computer) wyglądający jak typowy telewizor, posiadający cechy telewizora (wejścia HDMI), jednak pozbawiony tradycyjnego tunera do odbioru telewizji naziemnej. Urządzenia te wyposażone zostały w złącze Direct SFP Fiber Optic Internet Connection umożliwiające bezpośrednie podłączenie do „TV” światłowodu.

Komputery te zaprojektowane są w Polsce, a dedykowane na rynek amerykański i bazują na systemie operacyjnym Android. Umożliwia on tym samym uruchamianie aplikacji pisanych z myślą o tabletach lub smartfonach z Androidem. Jednakże, podobnie jak w przypadku telewizorów Philips, wymagane jest dostosowanie aplikacji do współpracy z telewizorem.

Tadeusz Synowiec przedstawił koncepcję telewizora jako living room computer.
My w tej chwili zaimplementowaliśmy technologię ACR (Automatic Content Recognition), która za pomocą dźwięku rozpoznaje co jest aktualnie wyświetlane na urządzeniu. – powiedział Tadeusz Synowiec z ARGO Computer.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego poruszony został temat „wirtualnego STB IPTV” w telewizorach Smart TV jako alternatywy dla tradycyjnego STB oferowanego obecnie przez dostawców usług telewizyjnych. Dowiedzieliśmy się, że producenci telewizorów Smart TV są otwarci do współpracy w tym zakresie z operatorami IPTV w Polsce. Ale to nie jedyny sposób na dostarczenie telewizji linearnej w streaminu do TV. W trakcie dyskusji został przytoczony przykład typowej aplikacji telewizyjnej mmtv.pl w Smart TV oraz aplikacji streamingowych pisanych z myślą o urządzeniach mobilnych (tablety i smartfony).

Panel dyskusyjny na konferencji Aplikacje TV o przyszłości Smart TV.

Zbigniew Kądzielski z Instytutu Łączności w Warszawie przedstawił uczestnikom konferencji prezentację na temat testów usług kanałów telewizji interaktywnej obecnie realizowanych w sieci telewizji kablowej Jambox realizowanej w ramach projektu „LDUiTV”.

Zbigniew Kądzielski z Instytutu Łączności podzielił się doświadczeniami dotyczącymi projektu LDUiTV - Lokalni Dostawcy Usług w Telewizji Interaktywnej.
„Przygotowaliśmy system, który umożliwia zbieranie treści od usługodawców. Dodawanie tych treści do kanału telewizyjnego. Emisję tych treści dla odbiorców, którzy za pomocą kanału zwrotnego mogą na to zareagować i np. mogą dokonać zakupu produktu.” – powiedział Zbigniew Kądzielski z Instytutu Łączności.

W trakcie konferencji został zaprezentowany system umożliwiający synchronizację emitowanych treści w linearnym kanale telewizyjnym z dostępnymi aplikacjami interaktywnymi w TV.

Projekt LDUiTV udowadnia, że interaktywna telewizja może być z powodzeniem realizowana przez lokalnych nadawców telewizyjnych we współpracy z lokalnymi firmami, oferując tym samym ciekawe treści dla lokalnych odbiorców.

Przedstawiciel firmy Andrino S.A. zaprezentował case study aplikacji Andrino Play, która najpierw pojawiła się na urządzeniach z systemem IOS i Android. Jednocześnie ruszyły prace, aby tą aplikację filmową udostępnić na telewizorach Samsung Smart TV. Jednak czas poświęcony na napisanie aplikacji na Smart TV Samsunga zajęło tyle samo czasu co na poprzednie platformy mobilne (telefony i tablety) łącznie. Praca nad aplikacją Andrino Play HD pisaną na Samsung Smart TV okazała się bardzo uciążliwa. Ogromne różnice między modelami z różnych roczników tego producenta powodowała potrzebę pisania aplikacji osobno dla każdej linii rocznikowej. To doświadczenie zraziło właściciela tej aplikacji do Smart TV.

Tadeusz Synowiec podczas konferencji Aplikacje TV podzielił się doświadczeniami z wdrażania aplikacji telewizyjnej na platformę Samsung Smart TV.

Piotr Jastrzębski z Grupy Onet przedstawił jedną z najnowszych aplikacji dedykowanych dla Smart TV - aplikację VOD Bajki. Aplikacja ta miała swoją premierę w Smart TV w grudniu 2013 r. Aplikacja ta skierowana jest dla najmłodszej widowni oraz ich rodziców.

Piotr Jastrzębski z Grupy Onet przedstawił aplikację telewizyjną dla dzieci (VOD Bajki) dostępną w telewizorach Smart TV.
„Nie tworzymy nowych marek, ale w tym przypadku stwierdziliśmy, że warto przygotować aplikację dla najmłodszych ponieważ na poszczególnych platformach (Smart TV) brakuje wysokiej jakości aplikacji dla dzieci.” – powiedział Piotr Jastrzębski z Grupy Onet.

Treści podzielone są na kategorie dedykowane dla poszczególnej grupy wiekowej. Z punktu widzenia rodziców jest to dobre rozwiązanie, bo zostawiając dziecko przed włączoną aplikację Smart TV mamy gwarancję, że będzie miało styczność z treściami dedykowanymi do swojej kategorii wiekowej.

Sławomir Kurek z TVN przedstawił uczestnikom konferencji prezentację dotyczącą aplikacji telewizyjnej TVN Player (od niedawna ze zmienioną nazwą na player.pl) oraz jej dostępności w telewizorach Smart TV i STB od dostawców usług telewizyjnych – telewizje kablowe i platforma satelitarna. Przedstawione wyniki dotyczące oglądalności w aplikacji telewizyjnej TVN Player wskazują jak istotny udział w ruchu/oglądalności pochodzi z telewizorów Smart TV.

Sławomir Kurek z TVN przedstawił uczestnikom statystyki dotyczące wyświetleń filmów w aplikacji TVN Player oraz player.pl
„Od lutego mamy już serwis pod nową nazwą. Ta zmiana wynika z otwarcia na treści od dostawców zewnętrznych. Stad też rebranding całego serwisu i w nazwie nie ma TVN – został tylko player.” – powiedział Sławomir Kurek z TVN.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z informacjami na temat planów związanych z wprowadzeniem na rynek usługi VOD o nazwie „Player Plus”, która obecnie w wersji beta jest testowana przez wybraną grupę najbardziej aktywnych użytkowników dotychczas dostępnej aplikacji „TVN Player”. Nowa usługa zaoferuje treści premium od zewnętrznych dostawców i nadawców w postaci usługi VOD oraz transmisję w streamingu płatnych kanałów telewizyjnych.

Sabina Lawrów z VEVO przybliżyła uczestnikom historię powstania firmy i usługi. VEVO to aplikacja muzyczna, która dostępna jest obecnie w trzynastu krajach na świecie. Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których usługa ta została udostępniona. Za pośrednictwem serwisu YouTube treści od VEVO można oglądać w 200 krajach na świecie. VEVO jest uprzywilejowanym partnerem YouTube i posiada własne narzędzia do promocji wideo w tym serwisie.

Sabina Lawrów z VEVO przedstawiła uczestnikom konferencji Aplikacje TV na temat firmy VEVO oraz aplikacji VEVO na urządzeniach mobilnych i w telewizorach Smart TV.
Posiadamy 80 tysięcy klipów, z czego 2 tysiące stanowią materiały własne. Jesteśmy dostępni na smartfonach, tabletach, konsolach. Każda aplikacja (VEVO) jest tworzona pod konkretne urządzenie, by użytkownik obsługiwał ją intuicyjnie. – powiedziała Sabina Lawrów z VEVO.

Lista urządzeń, na których dostępna jest aplikacja VEVO jest imponująca, podobnie jak statystyki dotyczące wyświetlanych teledysków i materiałów wideo. Firma aktywnie reaguje na pojawienie się nowych platform Smart TV, czego przykładem jest dostosowanie aplikacji do współpracy z Google Chromecast. Większość premier teledysków odbywa się na VEVO przed tradycyjnymi muzycznymi kanałami telewizyjnymi. VEVO jest bardzo dobrym przykładem „telewizji przyszłości”, która ze swoimi treściami dociera do najmłodszej widowni niezależnie od urządzenia, miejsca, czasu i sposobu dystrybucji treści.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny „Live TV czy VOD w Smart TV”, który był z jednej strony okazją do podsumowania VI edycji konferencji, a z drugiej do dyskusji na temat obecnych trendów w rozwoju aplikacji telewizyjnych w Smart TV. Dostępność telewizji linearnej w streamingu z poziomu aplikacji telewizyjnej w Smart TV to bardzo dobre uzupełnienie oferty w postaci wideo na żądanie. Przed właścicielami aplikacji telewizyjnych w Smart TV stawiane są coraz większe wymagania. Nie tylko dotyczą one dostarczenia aplikacji na jak największą liczbę telewizorów Smart TV. Bardzo ważne jest takie zaprojektowanie aplikacji od strony funkcjonalnej, by w przyjazny sposób dla użytkownika połączyć treści dostępne zarówno w postaci usługi wideo na żądanie jak też dostępu do playlist, wirtualnych kanałów telewizyjnych oraz streamingu Live TV w Smart TV. Do tego dochodzi jeszcze kwestia związana z wprowadzeniem do aplikacji telewizyjnej personalizacji oraz mechanizmów rekomendacji. Zdobycie odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie wymaga sporej liczby testów i ścisłej współpracy z użytkownikami.

Panel dyskusyjny na konferencji Aplikacje TV podczas którego rozmawiano o Live TV i VOD w Smart TV.
Wydawać by się mogło, że na dotychczasowych edycjach konferencji aplikacje.tv powiedziano wszystko co było możliwe na temat Smart TV. Tymczasem zaproszeni prelegenci bardzo mile zaskoczyli uczestników konferencji dzieląc się bardzo ciekawymi informacjami o nowościach w telewizorach wprowadzanych w tym roku. Przedstawione rewelacje i nadchodzące zmiany w odbiornikach telewizyjnych inspirują do myślenia na temat tego, w którym kierunku będzie rozwijał się rynek usług telewizyjnych przez kolejne lata, co zapewne będzie można zobaczyć podczas kolejnych konferencji organizowanych przez ARBG. – powiedziała Brygida Grölich, organizator konferencji aplikacje.tv oraz HbbTV Summit Poland.

Zapraszamy nadawców telewizyjnych, właścicieli aplikacji TV i dostawców usług telewizyjnych do udziału w kolejnych edycjach konferencji Aplikacje TV.

Informacje o konferencji Aplikacje TV

VI edycja konferencji Aplikacje TV specjalizującej się w tematyce Smart TV.
Rozpoczęcie konferencji: 13 marca 2014 o godzinie 08:30
Zakończenie konferencji: 13 marca 2014 o godzinie 17:00 Czas trwania konferencji: 08:30
Aleje Jerozolimskie 65/79
Warszawa
00-697
Polska